Naujienos

Nuo paprasto kasos aparato iki modernių šiandieninių sprendimų: kaip atsirado kompiuterinės kasos sistemos?

2022 28 balandžio
pos sistemos. pos kasos aparatai

Gyvename išmaniųjų technologijų amžiuje, kai POS (angl. Point of sale) – kompiuterinės kasos sistemos yra beveik visose pardavimų ir paslaugų teikimo vietose: nuo nedidelių parduotuvėlių iki milžiniškų viešbučių. Kompiuterinės kasos sistemos ženkliai palengvina kasdieninį darbą, todėl šiandien sunku įsivaizduoti, kaip be jų atrodytų net ir paprastų užduočių vykdymas. Tiesa, dar visai neseniai viskas buvo kitaip: prekybininkai negalėjo fiksuoti pardavimų ir gautų pajamų, todėl prekybos vietose pinigų vagystės ir sukčiavimai buvo dažnas reiškinys. Viskas pasikeitė tik devynioliktajame amžiuje, atsiradus pirmiesiems kasos aparatams. EMPIRIJA kviečia pasidomėti kasos aparatų istorija ir sužinoti, kaip atsirado šiandien visame pasaulyje plačiai naudojama POS sistema.

Kompiuterinė kasos sistema ALTERA EJ4 su fiskaliniu bloku EMPIRIJA FB15

Pirmieji kasos aparatai atsirado JAV

Kasos aparatų istorija prasidėjo devynioliktajame amžiuje Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV), kai 1871 metais prekybininkas James’ as Ritty, išrado įrenginį, galintį registruoti kiekvieną pardavimo operaciją. Savo kūrinį jis pavadino kasos aparatu. Naujasis prietaisas turėjo net vietą, kurioje buvo saugomi pinigai, ir leido J. Ritty apskaičiuoti tikslią dienos apyvartą. Vėliau teises į savo išradimą jis perdavė Jacob’ ui H. Eckert’ ui, kuris kasos aparatus nusprendė pardavinėti platesnei rinkai. Sunku patikėti, kad tuo metu toks kasos aparatas, atliekantis vos kelias funkcijas, buvo labai revoliucingas įrenginys. Dar vienas svarbus lūžis kasos aparatų istorijoje įvyko 1906 m. Charles’ as F. Kettering’ as sukūrus kasos aparato elektrinį variklį. Tai nepaprastai palengvino kasininkų darbą. Vėliau 1950-aisiais Londone broliai Sam’ as ir Henry įkūrė gamybos įmonę „Gross Cash Registers“, kuri užsiėmė kasos aparatų gaminimu ir pardavimu.

Pirmos kasos kompiuterinės sistemos atsirado aštuntajame dešimtmetyje

Pirmosios kompiuterinės kasos sistemos buvo pristatytos tik 1973 metais. IMB pateikė rinkai ERC – kompiuterizuotą mašiną, kurios galimybės ir funkcijos buvo ribotos, tačiau tai buvo pirmoji sistema, kuri galėjo atspausdinti pardavimų ataskaitas. Sparčiausiai ERC ir POS technologijos vystėsi devintajame dešimtmetyje. IMB 1985 metais sukūrė ne tik pirmąjį personalinį kompiuterį (PC), bet ir pirmąją POS sistemą, kuri galėjo veikti iš standartinio kompiuterio. Aštuntajame dešimtmetyje prasidėjo ir vadinamasis „plastiko bumas“, kai vis daugiau žmonių pradėjo atsiskaitinėti kreditinėmis banko kortelėmis. Tai paskatino ir kasos aparatų atsinaujinimą: teko kurti ir kortelių nuskaitymo aparatus.

Įdomus faktas yra tai, kad prie kompiuterinės kasos sistemos tobulėjimo prisidėjo ir greitojo maisto gigantas „McDonalds“. 1984 metais William’ as Brobeck’ as restoranų tinklui sukūrė kasos aparatą su mikroprocesoriumi. Jis turėjo skirtingus mygtukus kiekvienam meniu elementui. Dėl šios technologijos ženkliai palengvėjo užsakymų priėmimas ir pagerėjo aptarnavimo kokybė. O mums dabar gerai pažįstamas jutiminis kompiuterinės kasos sistemos ekranas buvo sukurtas 1986 metais.

Devintajame dešimtmetyje kartu su naujomis technologijomis buvo išrasti ir modernūs kasos aparatai, kurie galėjo spausdinti popierinius kasos kvitus ir turėjo kelis stalčius gryniesiems pinigams. Vėliau buvo sukurta ir pirmoji POS programinė įranga, kuri buvo paleista „Microsoft Windows“ sistemoje.

POS sistemos

 

Atsiradus Debesijos paslaugoms (angl. cloud services), kompiuterinės kasos sistemos tapo lengvai prieinamomis

Kompiuterinės kasos sistemos žengė milžinišką žingsnį į priekį 2000-aisiais, kai atsirado Debesijos saugyklos. Nuo tada kiekviena pardavimo ir paslaugų teikimo operacija bei kiti klientų duomenys buvo saugomi vienoje vietoje ir interneto pagalba lengvai pasiekiami. Dėl savo universalaus lankstumo Debesijos saugyklos gali lengvai įrašyti bei analizuoti įvairius duomenis. Tai buvo didelis pranašumas, nes iki tol POS sistema turėjo būti įdiegiama kiekviename įrenginyje atskirai. Galimybė POS sistemas naudoti ir mobiliuosiuose įrenginiuose bei planšetiniuose kompiuteriuose suteikė dar daugiau galimybių ir ženkliai sumažino POS sistemos kainą.

Šiandien POS sistemos vis dar tobulinamos. Programinių įrangų kūrėjai atlieka sistemos pakeitimus, kad sistema patenkintų vis didėjančius klientų poreikius ir padėtų pranokti konkurentus. Nedidelė kaina ir milžiniškos galimybės padeda ne tik stambiam verslui, bet ir mažoms įmonėms pasiekti savo užsibrėžtų tikslų ir gerinti aptarnavimo kokybę.